Řešíte, jak naloží Vaši potomci s Vaším majetkem?

Článek

Dejte pozor, ať nezavaříte sobě i svým dětem. Elegantním a účinným řešením je založení svěřenského fondu.

 

Spousta lidí řeší ještě za svého života, jak s jejich majetkem naloží potomci. Mnozí proto zejména byt či chalupu přepíšou na dospělé děti, aby pak předešli složitým pozůstalostním řízením o dědictví. Jenže mnohdy je to danajský dar.

Své už o tom ví rodina paní Daniely z Prahy s jejím bývalým manželem. V rámci vypořádání společného jmění se rozhodli darovat rodinný dům dospělé dceři. Než se dohadovat, kdo, koho a jak vyplatí, bude lepší nechat dům dítěti, řekli si. Uvažovali rozumně.

Pak ale přišel zvrat. Matka se přestěhovala za novým přítelem, a ten, jak se už někdy stává, s dcerou moc dobře nevycházel. A tak se stalo, že postupně byl rozvrácen i vztah matky s dcerou a zanedlouho byla rozhádaná celá rodina. „Vyvrcholilo to tím, že přítel přesvědčil matku, aby dar své dceři odvolala a žádala o jeho vrácení,“ vylíčil Právu advokát Pavel Strnad z kanceláře Polverini Strnad, jenž jednu ze stran zastupoval.

Závěť či svěřenský fond jako řešení

Darování dětem může podle Strnada představovat dobrý způsob, jak vyřešit některé majetkové otázky, ale jak ukazuje praxe, rizika jsou vysoká a kromě majetku zasahují i do rodinných vztahů.

Celý článek na: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/darovala-dceri-dum-ted-ho-u-soudu-vymaha-zpet-40302704?dop-ab-variant=12&seq-no=1&source=hp

Naši partneři: