Babiš jako reklama na trusty. Zájem o ně v Česku roste

Napsali o nás

 

Ekonom
Kdo a za jakým účelem zakládá v Česku svěřenské fondy? Podívejte se na zvěřejněnou analýzu naší spolešnosti.

 

 

Svěřenské fondy AB private trust I a AB private trust II. Dvě schránky, do nichž na začátku roku 2017 tehdejší ministr financí Andrej Babiš vložil své firmy Agrofert a SynBiol kvůli zákonu o střetu zájmů. Zviditelnil tak tuto možnost správy majetku i mezi běžnými lidmi. A z loňských údajů o počtech trustů v Česku se skoro zdá, jako by Babišovo řešení střetu zájmů zafungovalo i jako skvělá reklama.

Svěřenské fondy se totiž v Česku těší stále větší oblibě. Na konci loňského roku jich bylo v evidenci zapsáno 1341 a v době přípravy tohoto textu už 1375. Zajímavý je ale hlavně trend, s jakým se Češi do zakládání trustů pustili. Přestože tato právní možnost existuje už od roku 2014, teprve loni se zájem o svěřenské fondy rozjel opravdu ve velkém: jen za druhou polovinu roku se jejich počet téměř ztrojnásobil.

Loňský rok navíc přispěl ke zpřehlednění situace na trhu; došlo k jakémusi "restartu". Od začátku ledna totiž začaly být nově vzniklé fondy uváděny v oficiální evidenci. A ty starší, vzniklé v předešlých letech, měly povinnost se do ní do konce června 2018 dodatečně zapsat. "Před 1. 1. 2018 evidovala finanční správa 725 fondů. Odhadujeme, že minimálně polovina z nich zanikla, tedy že do stanoveného data nesplnila povinnost dodatečného zápisu do evidence. Na konci června 2018 totiž bylo v evidenci jen něco málo přes 500 zapsaných fondů. Mezi nimi byly ale už i ty nově založené," vysvětluje jednatel společnosti Norfolk Asset Management Filip Soukup.

Co stojí za tak velkým nárůstem zájmu? Podle Soukupa je to především vstřícnější přístup státní správy i bank právě díky zavedení evidence. "Tím, že každý svěřenský fond má vlastní IČO, začínají na ně mnohem lépe pohlížet i banky. Ještě donedávna byly vnímány jako podezřelý nástroj sloužící k zakrytí vlastnictví nějakého majetku," dodává Soukup.

Oproti zahraničí je ale oblast trustů v Česku pořád ještě v plenkách. "Pro srovnání: například na Novém Zélandu, který je v mnoha ohledech podobný České republice a má 4,7 milionu obyvatel, funguje svěřenských fondů 500 tisíc," tvrdí James Turnbull z Asociace pro podporu a rozvoj svěřenských fondů (APRSF).

I proto očekává APRSF v letošním roce stejně dynamické, či dokonce ještě svižnější tempo vzniku nových trustů. "I pokud by rostly počty stejným tempem jako v druhé polovině loňského roku, bude fondů na konci roku 3600. To je ale velmi konzervativní − odhadujeme, že reálný počet na konci roku 2019 bude kolem pěti tisíc," předpovídá James Turnbull.

 

Dědictví i ukrytí majetku

Kdo a za jakým účelem v Česku svěřenské fondy zakládá? Vzhledem k tomu, že údaje o zakladatelích nemusí být podle zákona ve veřejných dokumentech v evidenci uvedeny, je možné vycházet jen ze zkušeností lidí z oboru. Podle nich je skladba zakladatelů velice pestrá − tvoří je jak muži, tak ženy, a to doslova všech věků.

 

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU NA:

https://ekonom.ihned.cz/c1-66433760-babis-jako-reklama-na-trusty-zajem-o-ne-v-cesku-roste

Naši partneři: